Wypożyczenie auta za granicą – wszystko co musisz wiedzieć, aby podróżować komfortowo

samochod wakacje

Coraz tańsze bilety lotnicze powodują, że wyjazd na wakacje wiąże się z odstawieniem Twojego auta do garażu. Sam korzystasz natomiast z lokalnego i regionalnego transportu publicznego, lub – co jest coraz popularniejsze – wypożyczasz auto na czas pobytu za granicą. Przed podróżą warto sprawdzić, jak wypożyczyć samochód w taki sposób, aby Twój urlop nie zmienił się w serię nieprzyjemności.

Weź się za to przed wyjazdem!

W wielu krajach wypożyczanie samochodu jest tak popularne, że trzeba to robić z wyprzedzeniem. Nie szukaj odpowiedniej wypożyczalni na miejscu, a zrób to przed wyjazdem. Takie postępowanie pozwoli na spokojny wybór firmy i modelu auta. Możesz porównać dostępność, ceny, oraz warunki, jakie są oferowane. Możesz też zdecydować, czy skorzystasz z ofert pośredników. Pośrednicy zbierają oferty wielu firm, a więc stawiają na cenę. Często może się jednak okazać, że firma polecana przez pośrednika nie jest warta współpracy. Przed skorzystaniem z oferty sprawdź opinię w Internecie.

wypozyczalnia samochodow

Wypożyczalnie z renomą mają wyższe ceny, ale też sporą flotę samochodów i profesjonalne podejście do klienta. Z nimi masz prawie stuprocentową pewność, że będziesz mógł bezpiecznie podróżować po obcym kraju.

Kto może wypożyczyć samochód?

Po pierwsze, żeby wypożyczyć auto, musisz mieć ważny dokument tożsamości. Słowo “ważny” jest tu kluczem, bo musi być akceptowany w kraju, do którego się udajesz. Nasz, polski, dowód osobisty może nie być przydatny. Najlepszym dokumentem będzie po prostu paszport.

Po drugie, musisz mieć uprawnienia do prowadzenia samochodu. Nikt nie da Ci auta, którym nie będziesz mógł jeździć. Przygotuj się też na serię weryfikacji i stosu dokumentów. Uważaj, uważnie przeglądaj każdy z nich, żeby nie narazić się na zbędne i wysokie koszty.

Na co zwrócić uwagę w dokumentach?

Sprawdź, jak dużo będziesz musiał zapłacić, w przypadku, gdy wystąpi szkoda. Zweryfikuj, czy w Twojej umowie jest CDW. To rezygnacja firmy z domagania się od Ciebie całej wartości straty, np. przy poważnej kolizji. Ograniczenie przy CDW waha się od 500 do 1500 euro.

Podobnie jest w przypadku kradzieży auta. Tam CDW zastępuje TP, działające na podobnych zasadach. Najlepiej zwróć się do polskich firm ubezpieczeniowych, które mogą zapewnić pełną ochronę przed kosztami stłuczki, lub utraty wypożyczonego samochodu.

wakacje samochod

Dodatkowo, upewnij się, jaki limit kilometrów na Ciebie nałożono, ile paliwa musisz zostawić wypożyczalni, w jakich godzinach musisz oddać auto i czy nie ma gdzieś dodatkowego ubezpieczenia, którego nie potrzebujesz.

Środek płatności też ma znaczenie

Płatność gotówkowa będzie atrakcyjniejsza dla Ciebie, bo nie wiąże się z naliczeniem dodatkowej marży. Atrakcyjna cena nie zawsze wiąże się z bezpieczeństwem, bo przy płatności kartą można domagać się od banku cofnięcia transakcji, w przypadku nieuczciwych działań. Polecamy też opcję płatności online. Nie naliczają marży, a działają na podobnej zasadzie co karta.

Przygotuj się też na to, że firma będzie chciała pobrać od Ciebie kaucję. Jest ona zależna od modelu wypożyczanego auta i czasu, przez jaki będzie do Twojej dyspozycji.

Dokładnie sprawdź samochód

Przed wypożyczeniem auta dokładnie przeanalizuj i sfotografuj wszystkie usterki, jakie ma samochód. Warto zgłosić je też wypożyczalni. Inaczej możesz zostać za nie obciążony. Dopytaj o szczegóły prowadzenia samochodu, dogadaj się w kwestii zwrotu i sprawdź stan licznika. Zgłaszaj też na bieżąco każdą usterkę, którą wykryjesz podczas jazdy. Poczytaj też o ewentualne dodatkowe wymagania, jakie ma firma wypożyczająca. Niektóre chcą, żeby samochód był umyty, inne nakładają ograniczenia prędkości na klientów.

samochod na wakacje

W wielu wypadkach możesz też skorzystać z dodatkowych opcji, takich jak wypożyczenie fotelika.

Bez języków też się uda

Na koniec kilka słów o wypożyczeniu auta bez znajomości języka obcego. Do pomocy możesz wykorzystać firmy, które w Polsce zajmują się pomocą w wypożyczeniu aut za granicą. Dostarczą Ci też dokumenty w języku, który znasz. Nie podpisuj niczego, co nie jest Ci znane i czego nie możesz zrozumieć.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że Twoja wakacyjna podróż będzie szczęśliwa i niezapomniana!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *