Zdałem prawo jazdy – co dalej?

młody kierowca po zdanym egzaminie na prawo jazdy

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i zastanawiasz się, co dalej? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem dla drogowych żółtodziobów. Przedstawiamy w nim szereg przydatnych porad i wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z wszelkimi wyzwaniami – zarówno formalnymi, jak i praktycznymi – którym musi sprostać każdy świeżo upieczony kierowca.

Już na samym wstępie należy wyraźnie podkreślić, że zdanie prawa jazdy, wbrew opinii wielu osób, nie jest równoznaczne z automatycznym otrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami. W praktyce, samo zaświadczenie wydane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jest niczym innym, jak jedynie potwierdzeniem, że dana osoba pozytywnie zaliczyła egzamin na prawo jazdy. Pełnoprawnym uczestnikiem ruchu zostaje się dopiero w dniu uzyskania uprawnień – a te przyznawane są dopiero kilka-kilkunaście dni pod zdaniu egzaminu.

Dlatego też osoby, które nie otrzymały jeszcze dokumentu prawa jazdy, po prostu nie powinny wsiadać za kółko. Konsekwencją takiej niecierpliwości może być bowiem nie tylko mandat o wysokości 500 zł, ale również – jeszcze bardziej bolesny – brak wypłaty odszkodowania w razie ewentualnej kolizji bądź wypadku.

Poniżej przedstawiamy, jak wygląda procedura związana z uzyskaniem dokumentu prawa jazdy, a także co należy wiedzieć, zanim zacznie się już samemu regularnie jeździć samochodem.

Co się dzieje, gdy zdasz prawo jazdy?

PWPW S.Apl.wikipedia.org

Po zdaniu części praktycznej egzaminu na prawo jazdy, WORD przekazuje egzaminowanemu wypełniony i podpisany arkusz jego przebiegu. Otrzymanego druku nie trzeba nigdzie zanosić, ponieważ egzaminator sam wprowadza wynik egzaminu do systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego jest następnie aktualizowany PKK (profil kandydata na kierowcę). Wprowadzone do systemu dane trafiają od razu do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Ten ostatni składa na ich podstawie w PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) zamówienie na wydruk dokumentu prawa jazdy.

Zdałem prawo jazdy – czy muszę załatwiać jeszcze jakieś formalności?

Każdy, kto zdał prawo jazdy, żeby otrzymać upragniony dokument, musi wpierw uiścić opłatę za jego wydanie. Można ją uregulować wykonując przelew bankowy na konto urzędu (Starostwa Powiatowego albo Urzędu Miasta – jeśli zamieszkuje się miasto na prawach powiatu) lub płacąc kartą bądź gotówką w kasie urzędu. Z dowodem zapłaty trzeba się jeszcze zgłosić do wydziału komunikacji, gdzie załatwia się pozostałe formalności. Wynika to z faktu, że urząd nie przekazuje automatycznie do PWPW zlecenia na wydruk prawa jazdy, lecz czeka aż zainteresowany sam zgłosi mu chęć jego wyprodukowania.

Rezygnacja z automatyczności nie jest tutaj pozbawiona sensu. Pozwala ona zapobiec przedwczesnemu rozpoczynaniu procedury produkcji dokumentów dla tych kandydatów na kierowców, którzy ubiegają się mniej więcej w tym samym czasie o dwie kategorie prawa jazdy (np. C i D). Korzystniej jest przecież poczekać, aż taki kandydat zaliczy egzaminy na obie kategorie i dopiero wówczas złożyć zlecenie na wydruk prawa jazdy.

Prawo jazdy – koszt wydania dokumentu

Koszt prawa jazdy, a konkretniej opłata za jego wydanie, wynosi obecnie 100 zł i 50 gr. Co ważne, cena ta jest taka sama, niezależnie od kategorii pojazdów, której dotyczą uprawnienia. Nie ma też przy tym znaczenia czy kandydat ubiega się o prawo jazdy na automat, czy też „zwykłe” prawko.

Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy

To, jak wygląda postęp w produkcji dokumentu prawa jazdy, każdy zainteresowany może sprawdzić na stronie www.info-car.pl. By pozyskać taką informację, wystarczy wprowadzić do systemu swój numer PESEL oraz imię i nazwisko. Prawo jazdy powinno być gotowe do odbioru po upływie ok. 1-2 tygodni licząc od dnia, w którym uregulowano opłatę za jego wydanie. Warto jednak wiedzieć, że w pewnych przypadkach czas oczekiwania może być znacznie dłuższy. Jeśli np. na kandydata nałożono zakaz prowadzenia pojazdów, albo zdawał on prawo jazdy za granicą i wymaga to dodatkowych wyjaśnień, formalności mogą potrwać nawet 1-2 miesiące.

Jak odebrać prawo jazdy?

prawo jazdy - dokumentinfo-car.pl

Prawo jazdy można odebrać albo osobiście w urzędzie, albo drogą pocztową. Niemniej jednak, choć obydwie opcje są dopuszczalne, lepiej jest zdecydować się na wizytę w urzędzie. 

Prawdopodobieństwo zagubienia w drodze przesyłki z tym ważnym dokumentem co prawda nie jest zbyt wysokie, ale po co dodatkowo narażać się na niepotrzebny stres i wydłużenie czasu oczekiwania na dokument?

A co jeśli urzędnik odmówi wydania dokumentu?

Jeśli z jakiegoś powodu urzędnik odmówi wydania prawa jazdy – możliwe jest złożenie odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego. Wówczas, w terminie 14 dni od momentu otrzymania negatywnej decyzji należy złożyć wniosek odwoławczy w urzędzie, w którym odmówiono wydania dokumentu. W praktyce, początkujący kierowcy raczej nie muszą się obawiać zaistnienia takiej sytuacji. Z odmową mogą się spotkać np. te osoby, które zgłaszają się po odbiór prawa jazdy na kategorie C i D, a w międzyczasie utracili uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B.

Zdałeś prawo jazdy i odebrałeś dokument? Największe wyzwania dopiero przed Tobą

Samo zdanie egzaminu na prawo jazdy i odebranie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami nie oznacza jeszcze, że jest się dobrym kierowcą. W praktyce, nawet osoby z wrodzonym talentem do prowadzenia samochodu, mają mniejsze lub większe trudności podczas tych pierwszych „samodzielnych” kilometrów za kółkiem – i to pierwszych nie tyle setek, co tysięcy kilometrów.

Zdałem prawo jazdy, ale nie jeżdzę samwalmsleybaker.co.uk

Początki bywają koszmarne

Nie da się też ukryć, że te pierwsze miesiące po zdobyciu prawa jazdy są po prostu najbardziej stresujące. Początkujący kierowca dopiero oswaja się wówczas z brakiem wsparcia instruktora-mentora, a już musi być przygotowany na krytykę ze strony innych uczestników ruchu, gotowych „skarcić go” sygnałem klaksonu za każdy, choćby najmniejszy błąd. Do tego dochodzą jeszcze setki pędzących aut, nieodpowiedzialni piesi i rowerzyści, gotowi niespodziewanie wtargnąć na jezdnię, czy też miastowe korki, które też raczej nie pozwalają się odprężyć. Dla wielu „drogowych żółtodziobów” to prawdziwy koszmar.

Pytanie zatem, jak radzić sobie z drogowymi wyzwaniami i co zrobić, żeby jazda własnym autem jak najszybciej stała się czystą przyjemnością? W osiągnięciu tych celów pomoże kierowanie się niżej przedstawionymi zasadami.

O tym musisz pamiętać, zanim usiądziesz za kierownicą

 1. Nie siadaj za kółkiem, jeśli jesteś zmęczony bądź niewyspany. Nie jest to wprawdzie zbyt odkrywcza kwestia, ale ma tak ogromne znaczenie, że po postu trzeba o niej przypomnieć. Sytuacje na drodze potrafią zmieniać się bardzo szybko, a będąc niewyspanym czy zmęczonym, zdecydowanie trudniej jest na nie odpowiednio reagować.
 2. Zachowaj spokój i koncentrację. O ten aspekt należy zadbać jeszcze przed uruchomieniem silnika. Nie jest bowiem tajemnicą, że będąc zdenerwowanym popełnia się więcej błędów – a w przypadku poruszania się po drodze mogą one okazać się naprawdę opłakane w skutkach.
 3. Zadbaj o czyste szyby i lusterka. To truizm, ale nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność przed rozpoczęciem jazdy.
 4. Rzuć okiem na stan techniczny auta. Grubość bieżnika w oponach, stan klocków i tarcz hamulcowych czy poziom oleju w silniku wystarczy sprawdzić raz na jakiś czas. Niemniej jednak, takie kwestie jak działanie świateł samochodowych, ciśnienie w oponach czy poziom płynu do spryskiwaczy, trzeba już weryfikować znacznie częściej – pamiętaj o tym.
 5. Przygotuj samochód do jazdy. O ewentualnym ustawieniu fotela, lusterek, zagłówków, a także zapięciu pasów raczej nie trzeba Ci już przypominać. Ten nawyk z pewnością wszedł Ci w krew już wtedy, gdy miałeś jeszcze status kandydata na kierowcę 🙂

A o tym, gdy siedzisz już za kółkiem

 1. Koncentracja, przewidywanie rozwoju sytuacji na drodze, myślenie nie tylko za siebie, ale i innych, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Tego zawsze wymaga jazda samochodem. Pamiętaj o tych elementach nawet wówczas, gdy do auta wsiadasz tylko po to, by je przeparkować.
 2. Ufaj swoim umiejętnościom. Nie ma dla kierowcy nic gorszego, niż strach przed jazdą samochodem. Siedząc już za kółkiem musisz być pewny swoich umiejętności. Zachowując się nerwowo i nieprzewidywalnie stanowisz duże zagrożenie na drodze.
 3. Bądź asertywny. Pomoc doświadczonego kierowcy, siedzącego przy Twoim prawym boku, może okazać się dla Ciebie na początku nieoceniona. Pamiętaj jednak, że podpowiedzi i sugestie pasażera bywają też przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego też, jako kierowca musisz postawić na asertywne zachowania, które wyraźnie pokażą „kto tutaj rządzi”.
 4. Sygnalizuj swoje zamiary. Chcesz skręcić? Wyprzedzić? Zawrócić? Dopóki nie włączysz kierunkowskazu inni uczestnicy ruchu nie będą wiedzieli, jaki manewr zamierzasz wykonać. Pamiętaj też o tym, aby swoje zamiary sygnalizować odpowiednio wcześnie.
 5. Płynnie wykonuj manewry. Płynnie wyprzedzając, hamując i włączając się do ruchu jesteś przewidywalny dla innych kierowców. Poza tym, właśnie tak wygląda prawidłowa eksploatacja auta – optymalna z punktu widzenia Twojego bezpieczeństwa i żywotności samochodu.
 6. Zachowuj odpowiedni dystans przed pojazdem jadącym przed Tobą. Bezpieczny, stosunkowo duży dystans to więcej czasu na reakcję – jeśli tylko można, warto go sobie zapewnić.
 7. Nie popisuj się. Popisywanie się na drodze może przybierać wiele różnych form. Na jezdni nie powinno być jednak miejsca na ryzykowne zachowania. Po prostu zrezygnuj z nich.
 8. Miej świadomość, czym jedziesz i z jakim obciążeniem. Każdy kierowca powinien znać możliwości techniczne swojego auta, a także „czuć” jego rozmiary. To niezbędne w kontekście bezpiecznego wykonywania wszelkich manewrów na drodze. Poza tym trzeba też pamiętać o uwzględnieniu faktu, że inaczej wygląda przebieg tych manewrów, gdy podróżuje się samemu, a inaczej, gdy jedzie się z pasażerami i obładowanym bagażnikiem.

Do tego trzeba jeszcze dodać co najmniej jedną kwestię – nie bój się prowadzić auta w różnych warunkach drogowych. Jeśli chcesz być dobrym, przygotowanym na każdą  ewentualność kierowcą, nie możesz obawiać się intensywnych opadów deszczu, ośnieżonych jezdni, mgły czy jakichkolwiek innych – nielubianych przez kierowców – zjawisk. Im szybciej oswoisz się z tego typu wyzwaniami, tym szybciej poczujesz się pewniej na drodze.

Najczęstsze błędy kierowców, będących świeżo po zdaniu prawa jazdy

Niestety, już kilka miesięcy czy nawet tygodni po zdaniu prawa jazdy, część świeżo upieczonych kierowców zapomina o wcześniej wspomnianych zasadach. Skutki ich zapominalstwa, bądź też świadomej ignorancji, nie zawsze ograniczają się jedynie do chwilowego przyspieszenia pracy serca czy ewentualnej konieczności przeprowadzenia drobnej naprawy blacharsko-lakierniczej. Skasowane pojazdy, poważne uszczerbki na zdrowiu, a nawet ofiary śmiertelne – tak kończy się podejmowanie niepotrzebnego ryzyka i niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jakie grzechy najczęściej popełniają młodzi kierowcy?

zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie

Niezapinanie pasów

To najczęstsze przewinienie nie tylko młodych, ale i tych bardziej doświadczonych kierowców. Część z nich pasów nie zapina w ogóle, inni uważają, że to zbędne, jeśli pokonuje się krótki dystans. Tymczasem do wielu kolizji i wypadków dochodzi w mieście, często przy stosunkowo niedużych prędkościach, nieprzekraczających 30-40 km/h. Dla osób podróżujących bez zapiętych pasów nawet taka prędkość może zakończyć się poważnymi urazami, a nawet wypadnięciem przez szybę i doznaniem obrażeń śmiertelnych.

Oczywiście nie tylko kierowca, ale i jego pasażerowie powinni mieć zapięte pasy – również ci z tyłu. Osoby siedzące na tylnych siedzeniach, nie dość, że są tak samo narażone na obrażenia, jak ci siedzący z przodu, to jeszcze stanowią dla nich dodatkowe zagrożenie. Gdy dojdzie do zderzenia mogą oni bowiem po prostu wbić się w przednie siedzenia, a co za tym idzie – po prostu zgnieść pasażerów siedzących przed nimi.

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze

To najczęstsza przyczyna wypadków drogowych w Polsce. Przepisowa, zgodna z obowiązującymi ograniczeniami prędkości jazda to czasem za mało. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu panujących warunków na drodze. Intensywne opady śniegu bądź deszczu, słaba widoczność, ostre zakręty, jazda po zmierzchu – każde warunki drogowe mają swoją specyfikę i to do niej trzeba dostosować prędkość.

Nieprawidłowe wykonywanie manewru wyprzedzania

Świeżo upieczeni kierowcy wyprzedzają w miejscach niedozwolonych – na przejściach dla pieszych, a także przed wzniesieniami i zakrętami. Problemem są także błędy techniczne popełniane przy samym wykonywaniu manewru wyprzedzenia.

Osoby, które dopiero co zdały prawo jazdy, nie mając jeszcze odpowiedniego wyczucia odległości, często podjeżdżają zbyt blisko tyłu poprzedzających ich aut. W ten sposób nie tylko ograniczają sobie pole widzenia, co utrudniają wykonanie manewru, ale również ryzykują, że nie zdążą zareagować na ewentualne zahamowanie pojazdu jadącego przed nimi. Nierzadko zapominają też o spojrzeniu w lusterka przed rozpoczęciem wyprzedzania, co często przynosi chyba jeszcze bardziej tragiczne skutki.

Wymuszanie pierwszeństwa

wymuszenie pierwszeństwarandomradness.co.nz

Problem stanowi też uważna obserwacja znaków oraz konieczność natychmiastowego przywołania wiedzy dotyczącej zasad pierwszeństwa na drodze. Skutkiem tego jest np. fakt, że niedoświadczeni kierowcy wjeżdżając na skrzyżowanie po prostu nie wiedzą, kto ma pierwszeństwo. Wielu z nich w takich sytuacjach… przyspiesza – tak, aby zdążyć przed pozostałymi nadjeżdżającymi pojazdami. To właśnie próby wymuszenia pierwszeństwa są główną przyczyną licznych kolizji i wypadków na skrzyżowaniach.

Niestosowanie się do zasady ograniczonego zaufania

O zachowywaniu ostrożności i szczególnej ostrożności należy pamiętać po prostu zawsze. W przypadku prowadzenia auta nie ma miejsca na chwilę „odpoczynku od myślenia”, ale zawsze trzeba wychodzić z założenia, że taki tryb może załączyć się innemu kierowcy.

Słuchanie zbyt głośnej muzyki

Zbyt głośna muzyka nie tylko rozprasza uwagę kierowcy, ale i zagłusza dźwięki dobiegające z zewnątrz pojazdu. Poważny problem może zrobić się wówczas, gdy ten niesłyszany dźwięk jest generowany przez pojazd uprzywilejowany, nadjeżdżający pociąg, lub wyprzedzające bądź hamujące auto. Niestety zdaje się, że część młodych kierowców po prostu nie lubi mieć podczas jazdy kontaktu ze światem zewnętrznym.

Prawo jazdy w Polsce – zdać trudno, stracić łatwo

Na zakończenie wspomnijmy, że uprawnienia do kierowania pojazdami nie są nadawane raz na zawsze. W praktyce, prawo jazdy w Polsce można stosunkowo łatwo stracić, i to z wielu różnych powodów: za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, brawurową jazdę, niezatrzymanie się do kontroli drogowej, a nawet za przewożenie w aucie zbyt wielu osób. Oczywiście dokument jest także odbierany w przypadku przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych. Mając na uwadze trudy, przez jakie przeszło się zdając prawo jazdy, naprawdę warto jeździć ostrożnie, przestrzegając przy tym wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz przepisów drogowych.

10 thoughts on “Zdałem prawo jazdy – co dalej?

 1. Warto może jednak udać się na parę jazd doszkalających jeśli nie czujemy się zbyt pewnie za kierownicą? Wiecie, jednak nie czujemy się za dobrze wykonując jakieś manewry i widocznie nam one nie idą, to chyba jednak lepiej skorzystać z pomocy instruktora dopóki nie wyrobimy sobie złych nawyków, bo potem może być za późno. Lepiej wydać trochę pieniędzy i żeby instruktor wytknął nam błędy, niż żebyśmy do końca naszych dni jako kierowcy jeździli źle i stwarzali realne zagrożenie. Tak mi się wydaje przynajmniej.

  1. Tylko że po zdaniu i odebraniu prawa jazdy, na takie jazdy musisz się zapisać do Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy a nie do Ośrodka Szkolenia Kierowców, co często jest mylone.

   Pozdrawiam

 2. ja zamawiałam jazdy doszkalające, ale robiłam to przed egzaminem, i nie przez to, że nie umiałam jeździć bo na 99% poradziłabym sobie na egzamine, ale uważam, że te 30 godzin obowiązkowych jazd to zdecydowanie za mało….

 3. Mamy XXI wiek, mogliby zmodyfikować system informacyjny dając osobie zainteresowanej możliwość zaznaczenia czy zdawała na więcej niż jedną kategorię i zwyczajnie pozwoli ludziom by składali internetowo deklarację odnośnie tego tematu i używali cyfrowego podpisu dla potwierdzenia swojej woli dając przy tym dodatkowe zabezpieczenie, ponadto powinna być możliwość zamówienia w każdym urzędzie(w każdym mieście) i opłata tak samo, a w druczku dodatkowe informacje plus konieczność okazania dokumentu potwierdzającego zameldowanie stałe lub tymczasowe bądź też jego brak, ażeby wiadomo było, którego miasta prezydent ma walnąć parafkę na plastiku, gdzie ma zostać potem dokument wysłany(oczywiście wydłużając przy tym nieznacznie czas oczekiwania) i tym samym dać możliwość zapłacenia i zamówienia z każdego miasta w Polsce i osobistego odbioru w każdym mieście w Polsce jak i również załatwienia sprawy niemalże kompletnie elektronicznie dodając do swojego profilu plik z dowodem wpłaty lub w przypadku płatności na poczcie lub osobiście, zrobienia tego tam gdzie najwygodniej. Powtarzam, mamy erę komputerów, niesamowitych zabezpieczeń i możliwości ułatwienia życia ludzi bez narażania na niepotrzebne koszty, stres i wykorzystywanie urlopu w dobie przymusowo wolnych niedziel.

 4. Odbior pierwszego prawa jazdy graniczy z cudem i wcale nie jest to prosta procedura. Od wielu lat nie mieszkam w miejscu zameldowania, przeprowadzałam się w czasie realizacji kursu prawa jazdy,a pomimo to wszystkie urzędy odrzuciły moje wnioski.I miejsca zamieszkania i zameldowania. Urzad miejsca zamieszkania tłumaczy się koniecznością meldunku, zaś urzad zameldowania tym, że nie zamieszkuję już na ich terenie.Może ktoś miał podobną sutuację i mógłby poradzić co zrobić w takim przypadku?Dziękuje.

 5. Niestety, ale wiele osób po zdobyciu prawka tego nie docenia i nie jeździ zgodnie z przepisami. Sama miałam kolegę, który kilka tyg po popełnił głupi błąd. Ja swoje mam od niedawna i zamierzam je mieć jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *