Zestaw głośnomówiący – bezpieczne rozmowy za kółkiem

zestaw głośnomowiący

Pęd życia bardzo często sprawia, że część spraw służbowych (ale nie tylko) załatwiamy siedząc za kierownicą samochodu. A za rozmawianie przez telefon bardzo łatwo dostać mandat, o czym wielu kierowców zapomina.

Na co więc zwrócić uwagę, by być bezpiecznym?

Uwaga na mandat

Prowadząc auto, oczywiście można rozmawiać przez telefon, ale tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. W przypadku tego drugiego trzeba jednak zwrócić uwagę, by nie trzymać w ręku kabelka z mikrofonem. To może zostać potraktowanie jako łamanie przepisów, które mówią, że nie można w trakcie jazdy trzymać telefonu.
A za złamanie przepisów policja można nałożyć na nas mandat. Wynosi on 200 zł, a dodatkowo na nasze konto trafi także 5 punktów karnych.

Jak rozmawiać bezpiecznie?

Jest kilka sposobów na rozmawianie przez telefon w samochodzie, które nie narazi nas na mandat. Nowoczesne samochody bardzo często mają już wbudowany Bluetooth. Jest to o tyle wygodne, że pozwala na szybkie połączenie telefonu z samochodem i to nie tylko do prowadzenia rozmów, ale też np. przesyłania muzyki.

muzyka w samochodzie

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy pamiętać o ładowaniu. Wbudowany w samochód Bluetooth korzysta z ładowania z akumulatora, a numer lub nazwę osoby, która do nas dzwoni, zazwyczaj wyświetla na wyświetlaczu radia.

Telefon łączy się z samochodowym Bluetooth kiedy tylko wsiądziemy do auta. Czasem też taki wewnętrzny moduł pozwala na podłączenie kilku numerów telefonu, np. dla każdej osoby korzystającej z pojazdu.

Zestawy głośnomówiące

Tutaj mamy wiele możliwości. Najbardziej kosztowną będzie wymiana radioodbiornika, wyposażonego w moduł Bluetooth. W tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych plus koszty instalacji, jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie.

Zewnętrzne zestawy głośnomówiące nie wymagają dodatkowej instalacji i są tańsze, można je nabyć nawet za ok. 50 zł. Warto jednak zainwestować w nie troszkę więcej, ponieważ te najprostsze zazwyczaj nie gwarantują wysokiej jakości dźwięku. Modele w wyższej półki mają zamontowane filtry odszumiające i dają zdecydowanie czystszy dźwięk, co podczas jazdy samochodem na pewno ma duże znaczenie. Wśród tańszych zestawów warto zwrócić uwagę na ART FM-06, który kosztuje ok. 55 zł, pozwala na obsługę do dwóch telefonów i w pełni naładowany daje 10 godzin czasu na rozmowy.

Dużą popularnością ze względu na stosunek do ceny cieszą się zestawy marki Xblitz, np. zestaw Xblitz X300 z transmiterem FM, który można mieć za ok. 95 zł. To urządzenie przesyła muzykę i rozmowy głosowe za pomocą Bluetooth wprost do radia samochodowego. Posiada ono również slot na kartę microSD oraz dwa gniazda USB, dzięki czemu można słuchać utworów w formacie MP3/WMA za pośrednictwem radia samochodowego.

radio samochodowe

Źródło: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0

Nieco droższy zestaw Jabra Drive można nabyć za ok. 160 zł. Na pełnym naładowaniu pozwala on na 20 godz. rozmów. Dodatkowo może służyć do słuchania muzyki czy przesyłania wskazówek GPS, a przy okazji jest łatwy w obsłudze i konfiguracji.

Na uwagę zasługuje też zestaw Parrot Minikit Neo 2 HD, którego zakup to wydatek rzędu 260 zł. Ten bezprzewodowy zestaw głośnomówiący Bluetooth posiada funkcję pełnej obsługi głosem. Zapewnia najlepszy możliwy dźwięk wykorzystując technologię Voice HD. Na pełnym naładowaniu pozwala na 10 godz. rozmów, natomiast w stanie czuwania może pracować nawet pół roku.

Oczywiście to tylko kilka przykładów zestawów głośnomówiących. Producenci wypuszczają coraz to nowe, udoskonalone wersje, a na którą się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich potrzeb i wymagań.

Jedno jest pewne – warto zainwestować w taki zestaw nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa na drodze.

2 thoughts on “Zestaw głośnomówiący – bezpieczne rozmowy za kółkiem

  1. Ja to wolę nie ryzykować życia na jakieś pierdoły. Szybko kupiłem zestaw głośnomówiący, tańsze to od mandatu x razy i tak… a o życiu nie mówię. Kupiłem jakiś pierwszy lepszy z BML za 100zł i działa super…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *