Jak poradzić sobie w przypadku zgubienia kluczyków do samochodu?

zgubienie kluczyków do samochodu

Każdemu może zdarzyć się zgubienie, bądź zniszczenie kluczyków do auta. Problem nie dotyczy tylko stereotypowych „blondynek” z dowcipów. Wystarczy trochę rozkojarzenia, pośpiech, albo drobna kradzież i już pojawia się problem z odpaleniem auta. Co zrobić, gdy zapasowe kluczyki są marzeniem, a Ty potrzebujesz wyruszyć w trasę?

Zapasowy komplet to rozwiązanie idealne…

,…ale jak pisaliśmy – nie zawsze możliwe. Starsze samochody często nie mają już kluczyków zapasowych, które zostały wcześniej zagubione. Zapasowy komplet nie będzie też przydatny, gdy Twoje kluczyki mogły zostać ukradzione. Wtedy konieczne jest wezwanie specjalisty, który wymieni wszystkie zamki (wejściowe i ten od stacyjki).

zamek samochodowy

Jeżeli jesteś pewien, że swoje kluczyki tylko zgubiłeś, to możesz używać opcji zapasowej. Pamiętaj jednak, że i ta może się kiedyś zgubić. Warto więc zawczasu o tym pomyśleć.

Dorabianie w ASO, lub innym serwisie

Autoryzowany Serwis Obsługi marki Twojego auta dorobi wymagany komplet, ale pracownik stacji będzie wymagał od Ciebie pełnej dokumentacji dotyczącej posiadania i własności samochodu. ASO wyśle do głównej fabryki zapotrzebowanie na duplikat klucza, a to trochę potrwa. Niekiedy na nowe kluczyki możesz poczekać nawet kilkanaście dni.

Nie będzie to też tania inwestycja – autoryzowane serwisy cenią sobie taką usługę. Niekiedy jej koszt wynosi nawet 1000 złotych.

zamek w samochodzie

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Jeżeli nie chcesz płacić za nowy komplet, to możesz skorzystać z punktów dorabiania kluczy do aut. Niekiedy to rozwiązanie się nie sprawdzi – są serwisy, które potrzebują wzoru klucza, aby dorobić kolejny. Ta opcja jest jednak dużo tańsza. Pamiętaj, że nieautoryzowane serwisy dorobią klucz, który nie będzie oryginałem i też wymagają dodatkowych dokumentów, potwierdzających własność auta.

Możesz odzyskać swoje klucze!

Są serwisy, które umożliwiają odzyskanie zguby. Działają w prosty sposób. Kierowca otrzymuje kod bezpieczeństwa, który jest aktywowany w przypadku zgubienia kluczyka. Serwis blokuje, odnajduje i zwraca zgubę do właściciela.

Cały proces trwa kilkanaście godzin i jest dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to rozwiązanie będzie skuteczne. System zablokuje kluczyki, ale ich odnalezienie to już inna sprawa. Może się zdarzyć, że zwrot do właściciela będzie po prostu niemożliwy

Nieraz nie będzie łatwo

W przypadku nowoczesnych systemów może okazać się, że poza dorobieniem samego kluczyka, trzeba będzie zaprogramować nowy immobilizer, lub inne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie i zabezpieczenie funkcjonowania samochodu.

pilot samochodowy

Źródło: Flickr / CC BY 2.0

Jeżeli tak jest, to raczej nie ominie Cię wizyta w ASO. Serwis zaprogramuje nowy kluczyk na podstawie numeru VIN samochodu. Koszt takiej usługi waha się między 50 a 300 złotych. Oczywiście, wszystko zależy od ilości zabezpieczeń, które wprowadzono w danym kluczyku.

Co ze stacyjką?

Jeżeli uda Ci się wejść do samochodu, możesz pokombinować z samą stacyjką. Niekiedy, w przypadku zaawansowanych kluczyków wystarczy wymiana całego mechanizmu stacyjki. Często jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja. Wymieniając samą stacyjkę nie musisz wymieniać od razu wszystkich zamków w samochodzie.

Jak widać – rozwiązań masz naprawdę wiele. Możesz kupić cały mechanizm od nowa, możesz wymienić sam klucz lub stacyjkę. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej, oraz tego gdzie straciłeś kluczyk. Jeżeli jesteś pewien, że to zwykłe zagubienie – nie bój się bardziej ekonomicznej opcji. W przypadku kradzieży wymień wszystkie zamki i stacyjkę, a dodatkowo zgłoś kradzież na policję. To najlepsza ochrona!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *