11 zimowych lifehacków, które ułatwią życie każdego kierowcy

samochod zima

Dla miastowych początek prawdziwej zimy oznacza zwykle „tylko” spowolniony ruch na drogach oraz zwiększone kolejki w zakładach wulkanizacyjnych; dla tych, którzy podróżują poza miastem, zwłaszcza w okolicach zapomnianych przez drogowców – szereg potencjalnych wyzwań i niespodzianek.

Niezależnie jednak od typu tras, jakie zwykle pokonuje kierowca, powinien być on zawsze dobrze przygotowany do wyzwań stawianych przez mroźną aurę. Poza oczywistymi gadżetami, przyda mu się również znajomość zimowych lifehacków, które pozwalają zaoszczędzić czas oraz nerwy. Poniżej przedstawiamy 11 najciekawszych wskazówek.

1. Parkuj samochód na wschód

parkowanie na wschod

Jeśli chcesz ułatwić sobie poranną walkę z efektami całonocnej śnieżycy, postaraj się zaparkować swój samochód tak, by był skierowany maską na wschód. Taki manewr sprawi, że ciepło wschodzącego słońca nieco roztopi zalegający śnieg i lód, a co za tym idzie – będziesz miał mniej pracy przy porannym odśnieżaniu.

2. Zostaw wycieraczki w górze

wycieraczki w gorze

Nocne przymrozki potrafią dać się we znaki również naszym wycieraczkom. By uniknąć ich przymarznięcia bądź połamania, po zaparkowaniu samochodu unieś je w górę; pamiętaj o tym zwłaszcza, gdy nie będziesz odpalał samochodu przez dłuższy czas.
Możesz też zainwestować kilkanaście złotych w parę pokrowców na wycieraczki. Są one łatwe do założenia (po prostu wsuwa się je na pióra) i ściągania, a przy tym równie skuteczne co powyższy trik.

3. Skorzystaj z odmrażacza do szyb

odmrazacz do szyb

W walce z oblodzeniem i szronem pomaga również odmrażacz do szyb. Z jego pomocą możesz znacznie ułatwić sobie „pracę ze skrobaczką”, nawet po bardzo mroźnej nocy; wystarczy spryskać nim zamrożone szyby i chwilę odczekać. Nieco droższą opcją, ale bardziej wygodną, jest zakup podgrzewanej skrobaczki do szyb – dzięki wbudowanej grzałce natychmiast rozprawi się ona z otulającym szybę lodem.

4. Wymień dywaniki na gumowe

buty snieg

Każdy właściciel samochodu wie jak trudno w okresie zimowym jest zachować czystość we wnętrzu auta. Istnieją jednak pewne triki, które ułatwiają radzenie sobie z tym problemem. Jednym z najbardziej oczywistych, a przy tym najskuteczniejszych, jest wymiana wszystkich welurowych dywaników na gumowe. Dzięki nim zawsze będziesz mógł w łatwy sposób pozbyć się z pojazdu wody, błota śniegowego i innych zanieczyszczeń.

5. Użyj pokrowca do przewozu zwierząt

pies w aucie

Skoro już jesteśmy przy temacie czystości wnętrza pojazdu, to warto wspomnieć o cennym, a zarazem bardzo prostym gadżecie, którym powinni zainteresować się posiadacze futrzaków – specjalnym pokrowcu do przewozu. Pokrowiec ochroni tylne siedzenie samochodu, włącznie z jego bokami. I co ważne, zapobiega roznoszeniu się nie tylko śniegu i błota z łapek, ale również sierści i brudu.

6. Przesmaruj uszczelki w drzwiach

drzwi klamka

By zapobiec przymarzaniu drzwi, warto zabezpieczyć znajdujące się na nich uszczelki odpowiednimi preparatami na bazie silikonów. Dostępne są one w formie sprayu, pasty oraz płynu. Pamiętaj jednak, że preparat należy nałożyć na wcześniej oczyszczone uszczelki, najlepiej jeszcze przed nadejściem mrozów.
Jeśli nie zdążyłeś zabezpieczyć uszczelek przed zimą i pewnego dnia nie udałoby Ci się otworzyć drzwi, nie powinieneś szarpać ich na siłę. Może skończyć się to urwaniem klamki. Najlepszym sposobem będzie przedostanie się do wnętrza samochodu przez bagażnik i napieranie na drzwi od wewnątrz.

7. Spuść powietrze z opon

powietrze w oponach

Oczywiście nie przed każdym wyruszeniem w trasę. Taki trik jest stosowany między innymi przez kierowców jeżdżących w terenie – gdy zakopią się w piachu. Obniżenie ciśnienia w oponach powoduje wzrost powierzchni styku opony z podłożem, a co za tym idzie – łatwiejsze wyjechanie z zaspy śnieżnej.

8. Nasyp żwiru pod koła

samochod na lodzie

Wyżej wspomniane rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w walce z oblodzonym podłożem. Ze stawianymi przez niego wyzwaniami pozwala za to poradzić sobie piach lub żwirek (np. taki dla kotów). By uzyskać trakcję na lodzie, wystarczy go po prostu rozsypać przed kołami.

9. Przeprowadź woskowanie

woskowanie

Nałożenie mocnego wosku na karoserię ochroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zmniejszy ilość osadzającego się na niej lodu, a przy tym sprawi, że łatwiej będzie ci usuwać zalegający na masce śnieg czy brud.

10. Użyj środka antykorozyjnego

sol na drodze

Zalegająca na ulicach sól, piach czy błoto wpływają niekorzystnie nie tylko na karoserię, ale również – a w zasadzie przede wszystkim – na podwozie. Dlatego jeszcze jesienią dobrze jest zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie tych elementów, które w zimowych warunkach są najbardziej podatne na działanie korozji. Konserwacja wymaga zastosowania specjalnych preparatów; można ją wykonać samodzielnie bądź w warsztacie samochodowym.

11. Przymocuj plandekę do przedniej szyby

plandeka

Będzie to przydatne zwłaszcza, gdy zostawisz auto na noc lub nie będziesz nim jeździł przez dłuższy czas. Dzięki plandece na szybie nie będzie zalegał ani śnieg, ani lód.

 

Zapomnieliśmy o jakimś ważnym zimowym triku? Dajcie więc znać w komentarzach, jaki jeszcze punkt waszym zdaniem powinien znaleźć się na powyższej liście.

3 thoughts on “11 zimowych lifehacków, które ułatwią życie każdego kierowcy

  1. Bardzo przydatne porady i na pewno warto je zapamiętać. Przyznam się szczerze że nie przyszło mi do głowy żeby spuszczać powietrzę z opon jak się samochód zakopie w śniegu.

  2. Dla mnie tej zimy to odmrażacz był numer jeden. Masakra. Na szczęście zaopatrzyłem się od razu w dwa już w grudniu więc dało radę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *