Nie olewaj zużytego oleju – jak postępować po jego wymianie?

olej silnikowy

Wymiana oleju silnikowego to konieczność, bez której nasz samochód szybko odmówi nam posłuszeństwa. Czynność tę może wykonać za nas warsztat, lub bezproblemowo możemy dokonać wymiany sami. Przed przystąpieniem do prac powinniśmy zastanowić się jednak, co zrobimy ze zużytym olejem?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że poza dbaniem o środowisko do pewnych rzeczy zobowiązuje nas prawo. Zacznijmy od samej czynności.

Nie wszędzie możemy olej wymieniać!

To ważna uwaga! Zakazana jest wymiana oleju np. na publicznym parkingu. Może narazić nas to na mandat. Do przeprowadzenia mało skomplikowanej czynności warto przygotować sobie garaż (swój, lub znajomego), albo podjechać na przeznaczony do tego kanał samochodowy.

Gdy już wybraliśmy miejsce, możemy zabrać się za zmianę ważnego płynu. Musimy uważać przy tym, aby olej nie wylał się na glebę. Po pierwsze – to bardzo toksyczna substancja, która powoduje spore szkody w przyrodzie. Co więcej, nawet jego minimalna ilość może zatruć wodę!

Po drugie, wyciek płynu eksploatacyjnego auta (nie tylko oleju!) „skazuje nas” na sporą karę – okazuje się, że może nas to kosztować nawet 1500 złotych. Przy okazji, jeżeli służby uznają, że wyciek wynika też z uszkodzonego auta, mogą zabrać nam dowód rejestracyjny.

wymiana oleju

Co zrobić ze zużytym olejem?

Powyższe pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Olej z filtrem można spalić, ale tylko w specjalnie przygotowanych do tego piecach, wyposażonych w odpowiednią technologię. Palenie w tradycyjnym piecu – jakby inaczej – naraża nas na karę i przy okazji zatrucie środowiska.

Zużyty olej możemy składować w odpowiednich pojemnikach. Jeżeli mamy możliwość, to polecamy do takiego składowania spore, metalowe beczki. Gdy już zbierzemy pełną, płyn oddajemy np. na stację paliw, która ma obowiązek przyjąć taki „podarunek”.

Inna możliwość, to oddanie oleju do punktu sprzedaży smarów. Tu pamiętajmy, że takie sklepy nie mają obowiązku przyjmowania od nas odpadu, a zależy to tylko od ich dobrej woli. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup w danym miejscu nowego płynu – to na pewno ułatwi „negocjacje” z punktem.

Kolejnym rozwiązaniem jest przekazanie wyeksploatowanego smaru do specjalnej stacji, zajmującej się utylizacją takich odpadów. W Polsce jest ich sześć.

Wymiana oleju w warsztacie

wymiana oleju w warsztacie

Tu sytuacja jest zdecydowanie prostsza, ale tylko w przypadku wymiany w danym zakładzie. Ten ma obowiązek odpowiedniej utylizacji i pozbycia się odpadów, a czynności te spadają na jego pracowników. Klient warsztatu nie musi się martwić o szkodliwe dla środowiska auto-śmieci. Z pewnością warto rozważyć wymianę przez punkt naprawy pojazdów, gdy nie mamy miejsca na wymianę, do składowania odpadów, a stacje oddawania takich śmieci są od nas bardzo oddalone.

Uwaga! Warsztat nie musi przyjmować od nas zużytego oleju, jeżeli sami dokonaliśmy wymiany!

Ze względu na dbałość o środowisko nie polecamy też popularnej ostatnio sprzedaży oleju silnikowego. Zostanie on najprawdopodobniej przerobiony na nielegalne i toksyczne paliwo do pieców.

Bądźmy ekologiczni, tak dla siebie

Warto przemyśleć, czy nielegalne pozbywanie się oleju jest dla nas korzystne. Poza tym, że naraża nas na srogie kary, to przy okazji zatruwamy samych siebie. Płyny silnikowe należą do jednych z najmocniej trujących środowisko. Wystarczy, że płyn trafi w nieodpowiednie miejsce, a z głowy będziemy mieli wycie auta, siebie, czy – tu możemy mieć pewność – picie wody z kranu.

5 thoughts on “Nie olewaj zużytego oleju – jak postępować po jego wymianie?

  1. Wymiana oleju to nie jest drogi koszt, dlatego mimo wszystko wydaje mi się, że lepiej wymienić olej w warsztacie… Szybko i bezproblemowo 🙂

  2. Tak tylko jaki to jest dobry warsztat i nie wiesz ci wleją . Ale jak akumulator kupuje to musze zdac stary bo inaczej będę płacił kaucje ale jak olej to hu co z nim zrobic

  3. Za wymianę oleju i filtra w warsztacie płacę 30PLN. Naprawdę szkoda czasu na zastanawianie się gdzie ten olej wywieźć i legalnie zutylizować. A jeśli ktoś się boi „co mi tam warsztat wleje” – wystarczy przywieźć swój olej. Jak mocno się nie ufa warsztatowi – to można go zmienić. Ja zwyczajnie czas wymiany spędzam z mechanikami pod samochodem, ale raczej żeby pooglądać ci tam się psuje niż pilnować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *