523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 17:00
kontakt@automator.pl
O nas Blog Kontakt
  1. Strona główna

Układ chłodzenia

W kategorii układ chłodzenia znajdziesz między innymi:

  • elementy układu chłodzenia: oleju, powietrza, silnika,
  • elementy pompy cieczy chłodzącej,
  • przewody układu chłodzenia,
  • elementy termostatu.

Zapraszamy do zapoznania się pełną ofertą artykułów z kategorii układ chłodzenia!

Wybierz kategorię:

Najlepsze ceny i największy wybór w kategorii części układu chłodzenia.

Niespełna połowa dostarczanej do silnika spalinowego energii jest przetwarzana na jego efektywną pracę. Pozostała część krąży w podzespołach silnika, przyczyniając się jedynie do wzrostu panujących w nich temperatur.

To właśnie dlatego w każdym pojeździe znajdziemy układ chłodzenia, który odprowadzając zbędną energię, zapewnia jednocześnie ważnym elementom jednostki napędowej bezpieczny poziom temperatury. Trzeba podkreślić, że usuwa on tylko (lub aż) 30-40% nadmiaru energii – pozostała jej część wydalana jest wraz ze spalinami.

Warto także dodać, że układ chłodzenia pełni jeszcze jedną, niezwiązaną z pracą silnika, funkcję – ogrzewa kabinę pasażerską. Jest to możliwe dzięki wchodzącej w skład tego układu nagrzewnicy, wytwarzającej ciepło, które następnie przez wentylator dostaje się do wnętrza samochodu.

Współcześnie, w samochodach osobowych stosuje się układ chłodzenia cieczą (zwany także układem pośrednim). Jak sama nazwa wskazuje, jego istotę stanowi wykorzystywanie do regulacji temperatury w silniku cieczy, która jest schładzana w trakcie jazdy w wymienniku ciepła.

Tego typu układ charakteryzuje się nieskomplikowaną budową i stosunkowo prostym mechanizmem działania. W jego centrum znajduje się silnik, wyposażony w specjalne kanaliki wodne, które umożliwiają przepływ cieczy chłodzącej. Natomiast główne elementy układu chłodzenia tj. chłodnica, nagrzewnica, termostat, czujniki ciepła, wentylator, pompa wodna i przewody, nieustannie ze sobą współpracując, pozwalają przepływającej cieczy utrzymywać optymalny poziom temperatury w silniku.

Oferta specjalna!
Infolinia dział Zamówień
523 350 019