523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 18:00
kontakt@automator.pl
O nas Blog Kontakt
  1. Strona główna

Układ hamulcowy

W kategorii układ hamulcowy znajdziesz między innymi:

  • elementy hamulców: bębnowych, tarczowych, pneumatycznych, ręcznych,
  • elementy pomp i przewodów hamulcowych,
  • elementy systemów zapobiegających blokowaniu kół podczas hamowania – ABS i ASR.

Zapraszamy do zapoznania się pełną ofertą artykułów z kategorii układ hamulcowy!

Wybierz kategorię:

Najlepsze ceny i największy wybór w kategorii układ hamulcowy.

Układ hamulcowy to zestaw mechanizmów, których współpraca umożliwia bezpieczne zmniejszanie prędkości  i zatrzymywanie pojazdu.

Na układ ten składają się hamulce oraz mechanizmy pozwalające na ich uruchomienie. Istotne jest przy tym, że w każdym pojeździe muszą znajdować się dwa układy hamulcowe – podstawowy (roboczy) oraz dodatkowy (awaryjny, ręczny).

W trakcie normalnej jazdy, kierowca posługuje się przede wszystkim podstawowym układem hamulcowym, który jest uruchamiany wskutek naciskania na pedał. Od strony technicznej, działanie tego układu nie jest skomplikowane: wciśnięcie pedału hamulca powoduje wtłoczenie płynu hamulcowego do tłoków umiejscowionych przy cylindrach hamulców kół, które dociskają klocki do tarczy hamulcowej, wskutek czego pojazd zaczyna hamować. Co ważne, powstająca tutaj siła hamowania jest równomiernie rozkładana pomiędzy lewe i prawe koło, dzięki czemu nawet gwałtowne hamowanie nie powoduje utraty stateczności pojazdu.

Z kolei hamulec awaryjny, jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie przede wszystkim w razie awarii układu podstawowego, kiedy to umożliwia awaryjne wyhamowanie. Jednak w praktyce, najczęściej jest używany w celu zabezpieczenia samochodu przed zjechaniem z miejsca z postoju (np. ze stromej ulicy).

Choć spotyka się różne rozwiązania w zakresie budowy poszczególnych mechanizmów, od każdego układu hamulcowego oczekuje się tego samego – niezawodności, wysokiej skuteczności działania i łatwości obsługi.

Infolinia
523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 18:00