523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 17:00
kontakt@automator.pl
O nas Blog Kontakt
  1. Strona główna

Układ kierowniczy

W kategorii układ kierowniczy znajdziesz między innymi:

  • amortyzatory układu kierowniczego,
  • drążki kierownicze i ich elementy,
  • kolumny kierownicy i ich elementy,
  • elementy przekładni kierowniczej,
  • elementy pomp wspomagania układu kierowniczego.

Zapraszamy do zapoznania się pełną ofertą artykułów z kategorii układ kierowniczy!

Wybierz kategorię:

Najlepsze ceny i największy wybór w kategorii części układu kierowniczego.

Na układ kierowniczy składa się zespół różnorodnych mechanizmów i elementów, umożliwiających kierowanie pojazdem, a konkretniej – utrzymywanie/zmienianie kierunku jazdy, zgodnie z intencjami kierowcy.

W praktyce, jest to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej podatnych na uszkodzenia, podzespołów pojazdu.

W kontekście specyfiki działania układu kierowniczego warto wspomnieć przede wszystkim o kolumnie kierownicy i przekładni kierowniczej, które to mają decydujący wpływ na jego pracę. To właśnie kolumna kierownicy pozwala przenieść moment obrotowy z koła kierownicy do przekładni kierowniczej, co z kolei umożliwia  proporcjonalny skręt kół pojazdu.

Warto przy tym zaznaczyć, że kolumna łamie się pod wpływem działania energii kinetycznej powstającej podczas kolizji lub wypadku, redukując tym samym skalę potencjalnych obrażeń głowy i klatki piersiowej kierowcy.

Nie da się ukryć, że skręcanie samochodem byłoby męczącym i uciążliwym manewrem, gdyby nie układ wspomagania kierownicy. Obecnie, coraz częściej mamy do czynienia z elektrycznym układem wspomagania, który w przeciwieństwie do ciśnieniowego układu hydraulicznego, nie działa w sposób ciągły, lecz uruchamia się jedynie podczas skrętu kół. Co więcej, taki system odznacza się również znacznie prostszą budową (nie stosuje się tutaj pompy, zbiornika na płyn czy przewodów ciśnieniowych) i niższą masą, co nie pozostaje bez wpływu na stopień zużycia paliwa.

Oferta specjalna!
Infolinia dział Zamówień
523 350 019