523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 17:00
kontakt@automator.pl
O nas Blog Kontakt
  1. Strona główna
  2. Układ kierowniczy
  3. Zbiorniczek płynu wspomagania
Automator.pl - Najlepsze oferty zawsze na wyciągnięcie ręki.

Zbiornik wspomagania – do czego służy?

Zbiornik płynu wspomagania to jeden z kluczowych elementów, które składają się na układ wspomagania kierownicy typu hydraulicznego. Jego zadaniem jest przechowywanie zapasu oleju, który następnie dostarczany jest do hydraulicznej pompy wspomagania, ułatwiającej podstawową obsługę pojazdu. 

Dzięki działaniu tych elementów sterowanie autem staje się o wiele łatwiejsze – układ ten jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy kierownicą a kołami. Gdyby go nie było, kierowca musiałby kręcić kołem kierownicy używając o wiele większej siły, co na dłuższą metę jest po prostu męczące. 

Gdzie jest zbiornik płynu wspomagania?

Zbiornik wspomagania wraz z całym układem, pomijając pojazdy starszej daty i zabytkowe, znajdziemy praktycznie w każdym aucie. Może się jednak zdarzyć, że w naszym samochodzie zamontowany jest elektroniczny układ wspomagania, do którego działania nie jest wymagany płyn –  a więc próżno szukać pod maską także i zbiorniczka.

Zbiornik płynu wspomagania najczęściej zlokalizowany jest w okolicach bloku silnika (w jego górnej części). Zazwyczaj część ta jest dość dobrze widoczna i dodatkowo oznaczona symbolem kierownicy, a więc dostęp do niej nie powinien stanowić problemu. Aby dokładnie określić, gdzie jest zbiornik wspomagania, należy zajrzeć do instrukcji obsługi naszego pojazdu. Niezastąpione pod tym względem są również porady na internetowych forach motoryzacyjnych. 

Co ile wymieniać olej wspomagania?

W trakcie codziennego użytkowania samochodu łatwo zapomnieć o części napraw, zwłaszcza jeśli chodzi o podzespoły ukryte przed wzrokiem kierowcy. Nie należy jednak lekceważyć roli, jaką w aucie odgrywa układ wspomagania kierownicy – w przypadku usterki, wynikającej najczęściej z zaniedbania, sterowanie pojazdem stanie się o wiele trudniejsze. 

Właśnie dlatego trzeba pamiętać o tym, by okresowo wziąć pod lupę także zbiornik płynu wspomagania. Starajmy się na bieżąco wymieniać obecny w nim płyn. Zalecane przez większość specjalistów okresy serwisowe to ok. 60-80 tys. km lub co 2-3 lata. Zbiornik płynu wspomagania może bowiem zbierać nagary i inne efekty tarcia (metalowe opiłki, zleżałe smary itp.), które będą zanieczyszczać płyn i w konsekwencji ograniczać żywotność pompy układu. 

Zbiornik na płyn do wspomagania kierownicy – symptomy awarii

W przypadku awarii układu wspomagania jedne z pierwszych symptomów problemu będą miały miejsce właśnie w okolicach zbiornika płynu. Mowa tu głównie o rozmaitych wyciekach, a nawet “fontannach” – może się bowiem okazać, że zbiornik wspomagania “eksploduje” płynem, zalewając resztę silnika. Zagrożone będą tu przede wszystkim samochody, w których użytkowany jest skrajnie przepracowany płyn wspomagania, który nie jest już w stanie należycie spełniać swojej funkcji. 

Czerwona lampka powinna zapalić się także wtedy, gdy układ kierowniczy działa nieprawidłowo. Nadmierny opór podczas skręcania może być sygnałem zużycia układu wspomagania, ale zawczasu trzeba wyeliminować inne przyczyny awarii. 


Zbiorniczek płynu wspomagania

Zbiornik płynu wspomagania

Zbiorniki płynu wspomagania dostępne w sklepie Automator.pl to gwarancja najwyższej jakości przez długie lata. Niezawodna funkcjonalność idzie u nas w parze z atrakcyjnymi cenami. W naszym sklepie na pewno znajdziesz odpowiedni zbiornik wspomagania dla swojego samochodu!

W naszej ofercie odnajdziesz zarówno oryginalne zbiorniki płynu wspomagania, jak również tańsze zamienniki wysokiej jakości. W tej kategorii posiadamy produkty firm Febi Bilstein, Lemförder oraz Valco. Gdy priorytetem jest cena, polecamy skorzystać z zamienników marek SWAG i Topran. Wszystkie produkty są objęte 14-dniowym prawem zwrotu, zaś każdy z nich wysyłamy w ciągu 24 godzin.

» Czytaj więcej

Producenci:

Sortuj według:
Strona z 1

Widok listy:


Strona z 1

Oferta specjalna!
Infolinia dział Zamówień
523 350 019