523 350 019
Pn - Pt 8:00 - 17:00
kontakt@automator.pl
O nas Blog Kontakt
  1. Strona główna
  2. Układ pneumatyczny
  3. Zbiornik powietrza
Automator.pl - Najlepsze oferty zawsze na wyciągnięcie ręki.

W pneumatycznych układach hamulcowych następuje częsta wymiana powietrza, które znajduje się w układzie, z powietrzem z otoczenia. Może to skutkować zbieraniem się wody, czemu sprzyjają zmiany temperatury i ciśnienia. Ciśnienie spada w trakcie hamowania, co powoduje spadek temperatury i skraplanie się wody. Z tego powodu stosuje się zawory odwadniające. Warto też pamiętać, że spadek ciśnienia powietrza w układzie może obniżać skuteczność działania hamulców.

Zbiornik powietrza wykonany jest z różnych materiałów tak, aby były dostosowane są do różnych ciśnień roboczych. Ze względu na rodzaj montażu wyróżnia się zbiornik powietrza pionowy i poziomy.

Jak działa zbiornik powietrza?

Sprężarka napędzana przez silnik tłoczy powietrze do zbiornika wstępnego przez zawór bezpieczeństwa. Kiedy zbiornik wstępny się napełni, powietrze trafia do zbiornika głównego przez zawór zwrotny. 

Kiedy naciskamy pedał hamulca, otwiera się zawór uruchamiający i wypuszcza powietrze ze zbiornika wstępnego do komór przeponowych, umieszczonych przy wszystkich kołach. Powietrze naciska na przepony, tym samym obracając rozpieracze, które dociskają szczęki hamulcowe do bębnów. 

Kiedy odpuszczam pedał hamulca, w zaworze sterującym zamyka się zawór wlotowy, a otwiera wylotowy, dzięki czemu ciśnienie w układzie zrównuje się z ciśnieniem atmosferycznym.  Powietrze w przeponowych komorach hamulcowych uchodzi na zewnątrz, a rozpieracze wracają do poprzedniego położenia. 

Ważnym elementem w układzie jest także zawór bezpieczeństwa. Jeśli w czasie jazdy ciśnienie powietrza w układzie hamulcowym nadmiernie wzrośnie, zawór bezpieczeństwa samoczynnie się otwiera i wypuszcza część powietrza do atmosfery. 

Zawory odwadniające

Zawory odwadniające montuje się na odpływie ze zbiorników ciśnieniowych, aby ochronić pneumatyczny układ hamulcowy przed przedostaniem się kondensatu

Odwadnianie zbiornika powietrza może się odbywać automatycznie lub manualnie. W przypadku zaworów automatycznych specjalna konserwacja nie jest konieczna. Inaczej sprawa ma się w kontekście manualnych. Zawór, który nie zamyka się lub nie otwiera podczas uruchomienia, należy dokładnie oczyścić lub wymienić.

W ofercie sklepu Automator znajdziesz zbiorniki powietrza takich marek jak Febi Bilstein czy Peters, a także wiele innych części samochodowych markowych producentów. Wszystkie części samochodowe są nowe oraz objęte gwarancją producenta.

Jeśli zrobisz zakupy o wartości przekraczającej 100 zł, ich wysyłka jest darmowa. Większość produktów dostarczana jest nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych. Możesz też zdecydować się na bezpłatny odbiór osobisty w siedzibie sklepu jeszcze w dniu złożenia zamówienia.

Marka Automator.pl należy do Hurtowni Motoryzacyjnej GORDON powstałej w 1991 roku i jest elementem kanału sprzedaży on-line firmy. Gwarantujemy bogaty wybór części w niskich cenach, szybką dostawę oraz bezproblemowe wymiany i zwroty.


Zbiornik powietrza

Zbiornik powietrza

W układach pneumatycznych zbiornik powietrza przeznaczony jest do gromadzenia i przechowywania sprężonego powietrza, które służy do zasilania elementów układu. Głównym zadaniem zbiornika powietrza w takim układzie jest stabilizowanie pulsacji ciśnienia, co pozwala na stabilizację pracy sprężarek i kompresorów.

» Czytaj więcej

Producenci:

Sortuj według:
Strona z 1

Widok listy:

10,26
SZT.
Produkt dostępny
Wysyłka 2-3 dni robocze


Strona z 1

Oferta specjalna!
Infolinia dział Zamówień
523 350 019