Podnośnik szyby w Twoim samochodzie
Podnośnik szyby, jak sama nazwa wskazuje,służy do obsługi szyb w naszym aucie. Ów element odpowiada za należyte funkcjonowanie układu podnoszenia szyb, co ma niebagatelne znaczenie w każdym samochodzie – gdy ta część zawodzi, niemożliwe staje się otwieranie okien w pojeździe. Właśnie dlatego warto sprawić, by podnośnik szyby działał tak, jak powinien.
Podnośnik szyby w większości nowoczesnych samochodów obsługiwany jest elektrycznie. Za jego działanie odpowiadają silniczki elektryczne, które w połączeniu z szeregiem układów wewnątrz drzwi zapewniają pracę całego systemu. W starszych autach możemy także spotkać się z mechanicznym podnośnikiem szyby, obsługiwanym w prosty sposób za pomocą korbki.
Korbki do szyb mniej problematyczne?
Gdy zawodzi pojedynczy element, najczęściej będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością wymiany układu podnoszenia szyb. Szwankująca dźwignia lub linka czy też awaria silniczka elektrycznego mogą skutecznie utrudnić obsługę okien, w skrajnym przypadku powodując całkowite unieruchomienie szyby w jednej pozycji. Dotyczy to zwłaszcza aut, w których podnośnik szyby obsługiwany jest elektrycznie – tradycyjna mechaniczna korbka nie nastręcza bowiem tak wielu problemów.
Szczególnie uciążliwa jest sytuacja, w której usterka nastąpiła przy uchylonej lub otwartej szybie przy złej pogodzie. Wtedy może okazać się, że auto jest całkowicie unieruchomione, bowiem niesprawny podnośnik szyby w połączeniu z otwartym oknem sprawi, że do samochodu bez problemu dostaną się deszcz, śnieg i zimno.
Samodzielna wymiana podnośnika szyby
Na szczęście wymiana podnośnika szyby nie należy do zadań trudnych. Zaczynamy od odkręcenia boczka drzwi. Jeśli to możliwe, ustawiamy szybę na wysokość ok. 10 cm ponad linię drzwi – będzie to zabezpieczenie przed jej upadkiem i stłuczeniem. Gdy boczek jest już wykręcony, należy zlokalizować elementy zestawu sterującego podnośnikiem. Uważajmy, by nie uszkodzić przy tym innych części, takich jak np. wiązki elektryczne czy cięgno klamki.
Następnie przygotowujemy nowy, zakupiony zestaw podnośnika i rozpoczynamy demontaż niesprawnego. Odpinamy kostki mocujące oraz wykręcamy ramę okna – należy tu zachować szczególną ostrożność, by okno nie zsunęło się na ziemię. Demontujemy także uszczelkę po wewnętrznej stronie drzwi, co umożliwi nam dostęp do mechanizmu sterującego szybą.
Ostatnim krokiem będzie umieszczenie nowego zestawu sterującego w miejscu wymienianego. W tym wypadku stosujemy zalecenia producenta. Po wymianie może być też konieczne wyregulowanie podnośnika – chodzi tu głównie o sytuację, w której szyba nie chce się domknąć. Z tego właśnie względu zanim zamontujemy boczek drzwi, należy sprawdzić, czy podnośnik szyby funkcjonuje tak, jak należy.