Zawieszenie pojazdu

W kategorii zawieszenie/koła/elementy znajdziesz między innymi:

  • elementy mocowania koła,
  • elementy systemu kontroli ogumienia,
  • łożyska i piasty kół,
  • zwrotnice i zestawy naprawcze zwrotnicy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą artykułów z kategorii zawieszenie/koła/elementy!

Wybierz kategorię:

Najlepsze ceny i największy wybór w kategorii zawieszenie i koła.

Zawieszenie pojazdu to zestaw elementów sprężystych oraz spajających je łączników, łączący poszczególne koła pojazdu (lub osie) z jego nadwoziem bądź ramą. Rolą zawieszenia jest zapewnić wygodną jazdę osobom znajdującym się w samochodzie oraz chronić przewożone ładunki przed szkodliwymi drganiami i wstrząsami.

Fakt, że zespół ten łagodzi wstrząsy wywoływane nierównościami podłoża, po którym porusza się auto, nie pozostaje również bez wpływu na żywotność i jakość działania wielu istotnych mechanizmów pojazdu.

Koła, sprężyny zawieszenia i amortyzatory –  jak wygląda współpraca tych trzech najważniejszych podzespołów wchodzących w skład zawieszenia pojazdu?

Gdy samochód najedzie na jakąś przeszkodę, np. kamień, w pierwszej kolejności dojdzie do ugięcia się ogumienia koła, które złagodzi tym samym uderzenie działające na masy nieresorowane (zespoły bezpośrednio podlegające wstrząsom wywołanym przez nierówności nawierzchni, np. koła, osie). Ruch tych mas przyczyni się z kolei do ugięcia zawieszenia i ściśnięcia elementów sprężystych, a co za tym idzie – do powstania sił sprężystości. Dopiero działanie tych sił spowoduje zmianę położenia mas resorowanych (zespoły, których drgania są tłumione przez zawieszenie, np. nadwozie, rama, silnik). Zatem praca, jaką wykonuje zawieszenie sprawia, że pomimo nagłego najechania na przeszkodę, masa resorowana może przemieścić się w płynny i nie obniżający komfortu jazdy sposób .